santral
15 آذر 1401 - 13:51

طحان‌نظیف: قانون اساسی سند مطالبه‌گری و آرمان‌خواهی دانشجویان است

سخنگوی شورای نگهبان همچنین قانون اساسی را سند مطالبه‌گری جریان دانشجویی دانست و اظهار داشت: این قانون مترقی بوده و دارای وجوه قابل توجهی است و به تأیید مردم هم رسیده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، هادی طحان‌نظیف سخنگوی شورای نگهبان امروز سه‌شنبه که در آستانه روز دانشجو (16 آذر) در جمع صریح و صمیمی دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی حضور یافت، طی سخنانی اظهار داشت: دوران دانشجویی از دوران غیرقابل تکرار در زندگی هر فردی است؛ بنده هم از فضای دانشجویی دور نیستم و دانشگاه را خانه خودم می‌دانم.

وی ادامه داد: بنده به‌عنوان عضو جوان و دانشگاهی شورای نگهبان تمام تلاشم این است که وظایفم را به‌خوبی انجام بدهم تا نماینده خوبی از سوی شما باشم.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه آینده نزدیک در انتظار شما جوانان و دانشجویان برای ساختن کشور است، عنوان کرد: ایران به اندیشه‌های شما جوانان نیاز دارد و شما سرمایه هستید. کشور برای ساختن و آبادانی به شما نیاز دارد. ما خودمان باید مشکلاتمان را حل کنیم و نمی‌توان امیدی به دیگران داشت؛ قطعا شما آینده این کشور را به دست خواهید گرفت.

 طحان نظیف در بخش دیگری گفت: جریان دانشجویی دو هدف مهم دارد؛ نخست کادرسازی و تربیت نیروی انسانی برای آینده پیش‌روی ایران است. نظام به افرادی نیاز دارد که مسئولیت‌های کشور را برعهده بگیرند؛ ما خودمان باید مشکلات‌مان را حل کنیم.

وی ادامه داد: هدف دوم نقش‌آفرینی و مطالبه‌گری است. مبنای مطالبه‌گری هم باید نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی و حقوق مردم باشد؛ دانشجو دیده‌بان جامعه است و از دانشجو انتظار  می‌رود تا رصد داشته باشد.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه جنبش دانشجویی باید مبنای مطالبه‌اش قانون اساسی باشد، گفت: حقوق ملت در سند قانون اساسی آمده و مردم بر آن مهر تایید زدند.

طحان‌نظیف در ادامه قانون اساسی را عالی‌ترین سند الزام‌آور حقوقی دانست و خاطرنشان کرد: مردم با مشارکت بالایی به آن رای دادند. ارزش‌ها در قانون اساسی آمده و مهمترین شاخص‌های حکمرانی نیز در قانون اساسی آمده است.

وی تاکید کرد: لازم است عموم مردم، نخبگان، جریان‌های دانشجویی و البته مسئولان به قانون اساسی مراجعه کنند. وظایف قوا، نهادها و دستگاه‌ها در این قانون آمده است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین قانون اساسی را سند مطالبه‌گری جریان دانشجویی دانست و اظهار داشت: این قانون مترقی بوده و دارای وجوه قابل توجهی است. ضمن اینکه به تایید مردم رسیده است. تلاش شده تا قانون اساسی بر اساس اندیشه اسلامی تدوین و نوشته شود. این قانون بخش‌های اجراشده و اجرانشده بسیاری دارد. باید   قانون اساسی مبنای عمل قرار بگیرد.

طحان‌نظیف با بیان اینکه قانون اساسی ظرفیت‌های بسیاری همچون اصل‌های 43 و 48 دارد، گفت: در اصل 48 آمده است که تمام منابع کشور باید با عدالت توزیع شود.

وی در ادامه به وظایف متعدد شورای نگهبان بر اساس قانون اساسی اشاره کرد و گفت: شورای نگهبان سه-چهار وظیفه مهم دارد. علی‌رغم اینکه نظارت بر انتخابات وظیفه مهمی است، اما شورای نگهبان ماموریت‌های مهمتری همچون تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع و قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی و تصمیم‌گیری در شکایات مردم به مصوبات است.

سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: شورای نگهبان توجه ویژه‌ای به حقوق مردم دارد. شورا در بررسی مصوبات بیش از صد بار به اصولی که مربوط به حقوق ملت است، ارجاع داشته است.

ادامه دارد...

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899436