santral
15 آذر 1401 - 10:43

محور‌ توسعه اصفهان "صنایع با فناوری‌های برتر‌"‌ تعیین شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان گفت: اصفهان با بیش از ۶۰۰ شرکت دانش بنیان یکی از استان‌های برتر در بخش دانش‌بنیان کشور به‌شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری اصفهان، امیررضا نقش در آیین افتتاح بیست و سومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان اصفهان بر رفع چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تأکید و اظهار داشت: اصفهان با بیش از 600 شرکت دانش‌بنیان یکی از استان‌های برتر در بخش دانش‌بنیان کشور به‌شمار می آید و حمایت از این شرکت‌ها در بخش‌‌های مختلف ازجمله تجاری‌سازی محصولات، تامین مالی و مشاوره ای ضروری است.

وی افزود: برپایی نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری، فرصت خوبی برای آشنایی با آخرین دستاوردها و پیشرفت های شرکت‌های فناور و شناسایی مسائل و مشکلات آنهاست تا بتوانیم موانع پیش‌روی آنها را در سطح استانی و ملی پیگیری و برطرف کنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان با بیان اینکه حمایت از شرکت‌های فناور باید به گونه‌ای باشد که بتوانند رشد کنند و به تولید محصولات برسند، تصریح کرد: امسال در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری اصفهان برای نخستین بار شاهد حضور و فعالیت مرکز رشد خلاق و صنایع فرهنگی بودیم که با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان می‌توان در این زمینه به خوبی فعالیت کرد.

وی گفت: با توجه به نامگذاری امسال به «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» قرارگاه اقتصاد دانش بنیان در اصفهان به ریاست استاندار و با چهار کمیته تشکیل شد که یکی از مصوبات آن، راه‌اندازی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ویژه دانش بنیان است.

نقش اضافه کرد: در این ستاد، مسائل و مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان بطور خاص پیگیری می‌شود تا آنها نیز بتوانند از تسهیل‌گری در زمینه‌های مختلف استفاده کنند.

وی درباره برخی از مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان مانند اخذ مجوزها، خاطرنشان کرد: این قبیل مشکلات نیز در همین ستاد قابل پیگیری است و تاکنون چند مراجعه از سوی شرکت های فناور داشتیم که در حال پیگیری است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان همچنین با بیان اینکه علم و فناوری و صنایع با فناوری‌های برتر (هایتک) یکی از محورهای توسعه اصفهان است، گفت: در قرارگاه اقتصاد دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها، بخش خصوصی، دستگاه‌های اجرایی مرتبط و صاحب‌نظران حضور دارند و در چهار کمیته زیر مجموعه آن مسائلی مانند تسهیلگری در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و مسائل و مشکلات آنها مانند تأمین مالی را پیگیری می‌کنند.

وی به فعال کردن مجدد منطقه ویژه علم و فناوری در اصفهان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: می‌کوشیم تا در این منطقه اتحاد و هم‌افزایی راهبردی بین همه متولیان علم و فناوری را ایجاد کنیم.

نقش، سه مولفه این هم‌افزایی را دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی، صنعت و دولت دانست و اضافه کرد: لازم است ارتباط قوی و مناسبی بین آنها در منطقه ویژه علم و فناوری برقرار باشد و اگر این سه مولفه تقویت شوند، می‌توانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

وی با بیان اینکه نقش دولت، تسهیل‌گری و حمایتی است و قصد تصدی‌گری ندارد، تصریح کرد: ارتباط صنعت و دانشگاه بسیار مهم است و نباید از هم بیگانه باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان ادامه داد: لازم است نیازها بصورت مساله محور از سمت صنعت مطرح و به شرکت‌های دانش‌بنیان منتقل شود تا بتوانیم از ظرفیت علم و فناوری استان در مسیر توسعه اقتصادی بهره بگیریم.

انتهای پیام/163/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 899220